Ptaszyniec kurzy

Informacje ogólne oraz sposoby zwalczania ptaszyńca kurzego

 

Ptaszyniec kurzy jest jednym z najgroźniejszych i najtrudniejszych do zwalczenia pasożytem drobiu. Poraża praktycznie wszystkie gatunki ptaków hodowlanych (brojlery, nioski) jak również dzikie ptactwo. Zaatakowany przez ptaszyńca kurczak sprawia wrażenie niespokojnego, zmienia bardzo często miejsce noclegowe lub całkowicie opuszcza kurnik jeśli ma taką możliwość i nocuje na pobliskich drzewach lub krzewach.

Pasożyt ten jest typowym roztocze, który przebywa na swoim żywicielu tylko czasowo (średnio około godzinę) w celu pozyskania pożywienia. Nakłuwając skórę i wysysając krew doprowadzają często do śmierci młodych ptaków. W przypadku dużych osobników zmniejszają ich nośność nawet do 30 %. Co jest dużym problemem dla właścicieli ferm drobiu. Bardzo często mówi się również, że ptaszyniec kurzy jest wektorem różnych chorób, a w szczególności salmonellozy oraz innych wirusów i bakterii. Dlatego ich likwidacja jest kluczowa dla bezpieczeństwa hodowli. Podejrzewa się również, że pasożyt przenosi również wirusy groźne dla człowieka, które mogą wywoływać zapalenie mózgu i rdzenia co jest poważnym problemem.

Budowa ptaszyńca kurzego:

Roztocz z rodziny Deramanyssidae, maleńki pasożyt ma szarą barwę i długość około 0,75 mm. Zmienia kolor na czerwony po uzyskaniu pożywienia z kury.  Ptaszyniec kurzy ma podłużne, owalne, spłaszczone ciało, lecz po najedzeniu się jego ciało przybiera kształt kulisty. Prowadzą one nocny tryb życia, a za dnia ukrywają się w ciemnych zakamarkach. Spotyka się jednak również je w ciągu dnia jeśli populacja jest bardzo wysoka.

Rozwój ptaszyńca kurzego:

Ptaszyniec kurzy składa jaja w szparach i ciemnych miejscach średnio 8  jaj dziennie przez kilka tygodni. W tym celu musi jednak spożyć krew kury bez której proces rozmnażania nie jest możliwy co nie oznacza, że nie spożywa krwi innych zwierząt lub nawet ludzi.  Przy optymalnych warunkach po 2 – 3 dniach z jaj wykluwają się larwy, które bezzwłocznie zaczynają proces linienia i przemiany w protonimfę, a po upływie paru dni w deutonimfę. Szybkość rozwoju ptaszyńca zależna jest od temperatury otoczenia w sprzyjających warunkach larwie zajmuje to około 7 dni. Pasożyt jest krwiopijny w postaci nimfy jak również dorosłego osobnika.

 

 

Preparat do zwalaczania ptaszyńca kurzego

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem preparatu skontaktuj się z nami.

MS Flexfeed Hen Comfort

Został opracowany w oparciu o naturalne ekstrakty roślinne, które przyczyniają się do zwiększena odporności drobiu.

Wiadomo, że te fitogenne produkty dość szybko tworzą biofilm w systemach pojenia drobiu. Zastosowanie kombinacji MS Flexfeed Hen Comfort / MS Di-O-Clean zapewnia osiągnięcie maksymalnej wydajności z zastosowania produktu bez wpływu na jakość wody.

Suplement diety:

– zawiera naturalne ekstrakty roślinne

– działa dobrze z koncepcją Di-O-Clean

Dawkowanie:

    1 litr na każde 1000 litrów wypitej wody

    Tydzień  1: podawać  5 dni z rzędu

    Tydzień  2 – 6: podać 1 raz w tygodniu (1 litr na każde 1000 litrów wypitej wody)

    Od 7 tygodnia: w porozumieniu z klientem podawać co 6 tygodni

    Porada: podawanie ogólnie 25-30 dni leczenia rocznie

Kompozycja:

– Glicerol,

– Chlorek sodu

    Dodatki na litr: Mieszanka substancji aromatycznych, w tym Origanum vulgare / Echinacea purpurea / Ginseng / Rosa Canina

Specyfika:

    Składniki analityczne: Woda 95,70%, Surowe białko 0,30%, Surowa celuloza 0,10%, Surowy tłuszcz 0,05%, Popiół surowy 2,50%, Lizyna 0,00%, Metionina 0,00%, Sód 0,10%

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem preparatu skontaktuj się z nami.

 

Kontakt

Współpracują z nami