Jaki rodzaj ściółki jest najlepszy dla kur?

Więcej informacji o warunkach w kurniku znajdziesz tutaj

W chowie ściółkowym (ściółkowym) niosek wykorzystuje się różne rodzaje ściółki.

Niewłaściwy dobór podłoża może stać sie w bardzo szybkim czasie pożywką dla bakterii, grzybów i pleśni.

Zły stan ściółki sygnalizuje nie tylko wygląd, ale również odór unoszący się w powietrzu.

Jaki rodzaj ściółki jest najlepszy dla kur?

Odpowiednio dobrana ściółka dla kur, to kluczowy czynnik warunkujący pomyślność hodowli. Poza dyskomfortem, urazami, problemami żołądkowymi, źle dobrana ściółka może wywoływać rozmaite schorzenia układu oddechowego. Dlatego też, niezależnie od rozmiaru hodowli, bardzo istotny jest właściwy wybór podłoża do kurnika.

W chowie ściółkowym (ściołowym) niosek wykorzystuje się różne rodzaje ściółki. Powinna ona być równomiernie rozprowadzona po całej powierzchni obiektu, na którym przebywają zwierzęta. Tutaj prym wiedzie od lat słoma.

Nieco rzadziej stosuje się wióry (najbardziej chłonne i przy tym również bezpieczne), pocięty papier i pellet. Grzebanie w podłożu oraz stymulowanie innych naturalnych zachowań kur również zależy od prawidłowego doboru ściółki.

Wykorzystując w produkcji nawet najbardziej innowacyjną technologię, która sprzyja skutecznemu i bezpiecznemu hodowaniu kurcząt rzeźnych, kur niosek czy kaczek piżmowych (Barbarie), należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny oraz czystości ściółki.

Najlepiej dobrać taką, która wchłania wilgoć pochodzącą z odchodów, ale także z rozlewanej wody podczas korzystania z poideł. Niewłaściwy dobór podłoża może stać sie w bardzo szybkim czasie pożywką dla bakterii, grzybów i pleśni.

Nie można zapominać jednocześnie o systematycznej wymianie ściółki. Jej zły stan sygnalizuje nie tylko wygląd, ale również odór unoszący się w powietrzu. Systemy pojenia i karmienia drobiu, a także odpowiednie ogrzewanie kurnikawarunkują właściwe warunki hodowlane.

Zarówno linia żywienia jak i linia pojenia ma w tym przypadku ogromne znaczenie dla powodzenia produkcji pod wieloma względami. Dlatego właśnie bakterie, które mogą namnażać się w zbyt rzadko wymienianej ściółce stanowią jedną z głównych przeszkód bezpiecznej i skutecznej hodowli. Nawet najczystsza woda i najlepsza pasza ulęgają natychmiastowemu zanieczyszczeniu przez brudną ściółkę.

Z firmą Verkap Plus Sp. z o.o dobór właściwego rodzaju podłoża do kurnika jest zdecydowanie łatwiejszy. Jesteśmy lokalnym liderem wśród producentów drobiu. Gwarantujemy najlepszą jakość produktów oraz profesjonalne doradztwo. Na naszych farmach zainstalowaliśmy wiele innowacyjnych rozwiązań, które pomagają nam spełnić wszelkie wymogi jakościowe oraz przyjęte standardy nakreślone przez europejskie przepisy prawa.

Dbamy o jakość hodowanego drobiu oraz satysfakcję naszych partnerów biznesowych. Dzięki wzajemnej współpracy i wsparciu kreujemy nowoczesną hodowlę drobiu według najlepszych standardów.